2016 FREIGHTLINER CORANADO Tandem Axle Sleeper For Sale
TANDEM AXLE SLEEPERS / FREIGHTLINER TANDEM AXLE SLEEPERS / FREIGHTLINER CORANADO TANDEM AXLE SLEEPERS / #1430
$29,900
Description
WARRANTY FOR 6 MONTHS. SOLDI TRUCK READY TO GO.
Specifications
| Price | $29,900 |
|---|---|
| Stock # | 8273 |
| VIN | 3AKJGND67GDHL8273 |
| Mileage | 1,068,427 MILES |
| Engine | DETROIT DD15 455HP 6 CYL |
| Engine Size | 15L |
| Fuel | DIESEL, 2 TANK, 220 GAL |
| Transmission | EATON-FULLER MANUAL RTLO16913A 13 SPD |
| Axles | TANDEM, 12,000 F, 40,000 R |
| Suspension | AIR |
| Rear | 3.42 SINGLE/STD |
| Wheelbase | 235" |
| Wheels | ALUMINUM FRONT, ALUMINUM REAR |
| Fifth Wheel | AIR SLIDE |
| Tire Config | DUAL |
| Brake Type | DISC/DRUM |
| Cab Type | CONVENTIONAL |
| Color | RED, GREY INTERIOR |
| Body Options | HEATED MIRRORS |
| APU Make | CARRIER |
| Exhaust | SINGLE |
| Sleeper Size | 70" |
| Fairings | NONE |
| Bunk Type | SINGLE |
















